top of page
לוגו: שני כלבים יושבים בדשא על רקע של הרים

אינסטגרם מול המציאות בחיי הקרוואן

תגידו, זה באמת טוב כמו שזה נראה בפייסבוק ובאינסטגרם? זו שאלה לגיטימית שהתשובה אליה לא יכולה להסתכם בכן או לא, כי המציאות מורכבת יותר. יש רגעים לכאן ולכאן. אין ספק שיש יתרונות רבים לחיים בקרוואן, קודם כל יש לך את החופש המוחלט לבחור לאן לנסוע ומתי לצאת לדרך. הדרכים יפות ומשתנות כל הזמן, עוצרים בפינות טבע לא מוכרות לתיירים, יש הזדמנויות להכיר אנשים מתרבויות שונות והקרבה לטבע, השקט והמרחבים עושים טוב לנשמה. ובנוסף אם חיים ככה לאורך זמן אלו חיים בעלות נמוכה, לא משלמים שכר דירה או חשבונות. אבל אם הרשתות החברתיות בילבלו אותך וגרמו לך לחשוב שאלו חיים פשוטים וקלים, אנחנו רוצים להיות אלו שמראים את התמונה הגדולה והמציאותית. כי אמנם החיים האלו מצטלמים טוב, אבל לא הכל נוצץ כמו שזה נראה.


חיים פשוטים- במובן ההיסטורי של המילה

רובנו גדלנו וחיינו את רוב חיינו עם אספקה בלתי נדלית של מים מהברזים, ביוב, חשמל, ואמצעי חימום נגישים. הקרוואן הוא יחידת דיור שבה אתם אלו שצריכים לטפל באספקה של כל אלו.

בהתאם לאיך שהקרוואן בנוי ולמערכות שלו סביר להניח שכל יומיים עד חמישה ימים צריך לדאוג לפחות לאחד מהצרכים הבסיסיים.

לדוגמה למלא מים במיכל ולרוקן את מי הביוב: בדרך כלל נמצא מקומות עם צינור למילוי המים ונקודת ביוב, אבל כבר קרה לא מעט פעמים שנקודת הביוב לא הייתה נגישה ורוקנו את מי הביוב של הקרוואן בדליים לנקודה הקרובה (בערך 100 ליטר לריקון עם דליים ועוד קצת הליכה.) בנוסף חוץ ממערכת המים של הקרוואן אנחנו ממלאים אקסטרא מים לשתייה בג’ריקנים ובקבוקים. זה קורה בערך פעמיים בשבוע בכל תנאי מזג האוויר. היתרון הוא שבמקום ללכת לחדר הכושר או לקנות משקולות, דליי מים וג’ריקנים יספקו לך את אימוני ההתנגדות הדו שבועיים.

אם יש לך תכנון לעבוד בקרוואן עם מחשבים ניידים אז צריכת החשמל עולה ואז צריך או להסתמך על מערכת סולארית יעילה, לנהוג או למצוא נקודות חשמל להתחבר אליהן כל זה כדי למלא שני מחשבים ניידים וזללנים. במקרה שלנו יש לנו פאנל סולרי קטן שמספק לנו חשמל ליום וחצי אם זה היה יום שמשי, אבל לאחר מכן נצטרך לדאוג למלא את הסוללה של אזור המגורים בנהיגה של לפחות שעה או בחיבור חיצוני לחשמל. בימים עם הרבה עומס עבודה, זה דיי מעצבן להפסיק את הכל ולנהוג, אז אנחנו מתכננים שנהיה קרובים לנקודת חשמל ונוכל להתרכז בלעבוד.

ובואו לא נשכח את עניין השירותים. תלוי כמה אנשים אתם וכמה מיכל השירותים שלכם גדול אבל בכל מקרה כל יומיים שלושה צריך לרוקן את הקקי פיפי של כל המשפחה.. כיף לא?

מה עם מקלחת מפנקת? בחלק מהקרוואנים יש מקלחות בפנים או מקלחות שטח. אבל מכיוון שכמות המים מוגבלת זו תהיה מה שנקרא מקלחת מטכ”לית- 3 דקות כולל חפיפה עם זרם בינוני מינוס ואני לא מכירה אף אחד שגר בקרוואן ומתקלח כל יום. ואם אתם גם נמנעים משינה בחניונים אז התדירות של המקלחות תרד אפילו יותר(כמה? הרבה..).

אז למעשה יש דיי הרבה עבודה בתחום של הצרכים הבסיסיים לחיים. אולי זה לא לוקח הרבה זמן לדאוג לכל הדברים האלו אבל כן צריך לכלול אותם בתכנון הנסיעה, בזמן שבו אפשר להישאר בנקודה אחת וגם בתכנון ימי העבודה. אבל אם עבודה פיזית וחיים פשוטים קוסמים לך חיי קרוואן הם מושלמים לזה. מעבר לזה, הידיעה שאין בזבוז של מים וחשמל לשווא מאוד משמחת אותנו ואנחנו מתמלאים בגאווה בידיעה שאולי זה יותר קשה לחיות פשוט אבל גם משתלם לכולם ולעולם.


נק' מילוי מים בדרך

עכברי עיר או כפר?

במהלך השנה וקצת שאנחנו נודדים גילינו שלהיכנס לערים זה מאוד קשה מבחינת נהיגה וחניה. בערים ועיירות קטנות כמעט תמיד אפשר לחנות בשוליים וללכת ברגל למרכז העיר אבל בערים גדולות זו המון טרחה. בנוסף, לא כל קרוואן יכול לנסוע במרכז עיר גדולה באירופה. יש חוקים ( בהתאם למדינה) שאם הרכב לא עומד בתקן פליטת מזהמים אז גם אין לו כניסה לאזורים מסוימים בעיר. בנוסף בערים גדולות הסיכוי לפריצה לרכב וגנבות גדל. אז יצא שרוב השנה אנחנו בדרכים צדדיות, כפרים, עיירות והרבה פחות בערים גדולות.

אני לא אומרת שזה לא אפשרי להיות עירוני גם בקרוואן, ככל שהרכב קטן יותר זה הופך להיות פשוט יותר מבחינת הנהיגה ומציאת חניה, וכמובן שיש אנשים שחיים בקרוואן גם במרכז ערים גדולות. אבל אז יותר נוח להשאיר את הקרוואן במקום אחד ולהשתמש בתחבורה העירונית כדי להגיע למקומות המעניינים. אצלנו זה כמעט לא אפשרי כי נסיעות במטרו ובאוטובוסים מלחיצות את הכלבים. אם אתם בעניין של חיי לילה סוערים ושפע של אפשרויות עירונית יתכן ותמצאו את חיי הקרוואן יותר מורכבים. לאוהבי הדרכים הצדדיות לחיות בקרוואן זה ממש מתאים.


נופים וחניות

אין מה להגיד החיים האלו מצטלמים יפה. כל יום להתעורר בנוף אחר ולהנות מפינות חמד שלא כולם מכירים זה כיף גדול! אבל אם אתם חיים בקרוואן לתקופה ארוכה אתם תגלו שלא כל חניה נראית מדהים. לפעמים חונים ליד בית קברות, אתר בניה, אולם ספורט או אזורי מנוחה בדרכים ראשיות. אלו החניות שאף אחד לא מצלם או משתף באינסטגרם.. רוב התמונות הכי מדהימות ברשתות צולמו בזווית כזו שלא תראו את שאר עשרות הקרוואנים שחונים באותו מקום או שהם הסתירו את הבלאגן שחוגג בחלק הקדמי של הרכב. על אף כל זאת עדיין רוב החניות יפות וזה כיף להתעורר לנופים יפים רוב ימות השנה. אבל חוץ מעניין הנוף של הלינה יש משהו ב-4 קירות בטון בלילה שמייצר הפרדה בינכם ובחוץ, שנותן תחושת הגנה וביטחון. לעומת זאת בקרוואן הקירות דקים, יש הרבה חלונות ולפעמים לישון ליד כביש או ליד פנס רחוב שדולק כל הלילה יכולים להרוס את איכות השינה בקלות. העניין הוא שרוב הפעמים לא תדעו איך הלילה שלכם ירגיש או ייראה, יכול להיות שסופת רוחות תשקשק את הקרוואן כל הלילה או שתחנו במקום כל כך שקט וחשוך שעלה שנופל מהעץ יהיה רועש. צריך לאהוב או ללמוד לקבל את העיקרון שהכל משתנה.


הבלאגן שאף אחד לא מראה לכם

זו לא חופשת בטן גב. נקודה.

אתמול שוחחנו עם לקוח שסיפר לנו שהוא יצא לחופשה בקרוואן לפני כמה שנים כשהבנים שלו עוד היו תינוקות, ורק לארגן אותם בבוסטר לפני כל נסיעה היה לוקח לו רבע שעה לפחות. שלא נדבר על זה שצריך לשטוף את הכלים בכיור, לארגן את כל הדברים בתוך הארונות ולנעול את כולם לפני כל נסיעה, כי אף אחד לא רוצה שמשהו יעוף לו לתוך הראש בזמן נהיגה. לפעמים צריך לעשות את זה פעמיים או שלוש ביום, תלוי כמה פעמים החלטת להניע את הרכב ולנסוע. לכן, לחיות בקרוואן יגרום גם לאדם המבולגן ביותר להיות מסודר בעל כורחו. מסעדות או וולט? כמובן שאפשר לאכול במסעדות אבל לא תמיד יש גישה אליהן וב99% מהמיקרים אין דרך להזמין משלוח אוכל אליכם. אז בישולים- צריך להיות משהו שאתם מוכנים לעשות כל יום. כביסה? או שנוסעים למכבסה אוטומטית או שעושים כמו פעם כביסה ביד. בצרפת לדוגמה חגגנו כי היו מכבסות אוטומטיות בחניות של סופרמרקטים גדולים אבל בצ’כיה לדוגמה באזור הקרוב לאוסטריה ממש אין מכבסות אוטומטיות וצריך להתפלל שלא ירד גשם ( גם ביוני יולי) כדי שיהיה אפשר לייבש את הבגדים. לכבס במי נהר קפואים או בכיור קטן? כבר קרה וככל הנראה יקרה שוב. הדברים הקטנים והמובנים מאליו של החיים המודרנים הופכים להיות משימה למי שבוחר לחיות בקרוואן וכל משימה כזו לוקחת זמן. לא סתם האנושות התקדמה לחיי נוחות, זה פינה המון זמן מהיום לקדם עניינים אחרים. אז אם חיפשתם חופשה ארוכה או חיים שבהם לא אתם אלו שמבשלים, מכבסים או מסדרים, תעשו יו טרן וחפשו רעיונות אחרים.


נוודות

איפה נישן היום? מה יקרה בדרך? האם יהיה מקום בחניה? האם נצליח לעבור את הגבול? יכול להיות שתגיעו לחניה והיא תהיה מלאה בקרוואנים ולא ישאר לכם מקום ואז תסעו לבאה וגם היא לא תתאים כי יש מגבלת גובה ואתם לא יכולים לעבור ותגיעו בלילה למקום שלא תכננתם אבל בבוקר תגלו שחניתם מול פנינת טבע שאף אחד לא מכיר. הכל יכול לקרות יכול לקרות שהקרוואן יתחפר בבוץ ויתקע, או יתקלקל באמצע הדרך או שהגבול יהיה סגור כי השלגים חסמו את הכביש ותעשו נסיעה אחורה פנה של שעה כדי לחזור לאותו מקום שבאתם ממנו. בקיצור הבנתם. זה מפחיד אבל זה חלק מהמציאות הנוודית, ה-let go ולסמוך על העולם ועל עצמך שיהיה בסדר. ולהבין שהביטחון שקירות בטון נותנים לנו זו אשליה, כי הכל יכול לקרות לכל אחד בכל מקום. איכשהו לאורך הדרך גילינו שרוב הזמן הכל בסדר והפחדים הם בעיקר בראש, ובמציאות משהו רע יקרה רק לעיתים נדירות. ואיכשהו גם כשאתם בצד הפחות נעים של המטבע היקום עוזר, פוגשים אנשים טובים ששמחים לעזור או שמוצאים בתוככם כוחות פנימיים רדומים וחוזרים שוב לדרך עם עוד חוויה בתיק. נוודות מלמדת אותך להתגמש, למצוא פתרונות ומייצרת חוסן פנימי לצד המון אושר וחופש. אבל היא בהחלט לא מתאימה לכל אחד.


יורד גשם ואין קליטה סלולרית. לפעמים זה נחמד ולפעמים לא...

אבל אם אחרי שקראת את זה עדיין יש לך את החשק גדול לחיות ככה, אז אנחנו ממש ממליצים לנסות. כי זו דרך חיים פשוטה וטבעית לחיות את החיים. היא לא מתאימה לכל אחד ואחת אבל היי, למי אכפת! היא מתאימה לך. נשמח לעזור לך להגשים את הרצון ולחיות את החיים שלך כמסע.


מעיין ורון


댓글


bottom of page