top of page
לוגו: שני כלבים יושבים בדשא על רקע של הרים

לשכור או לקנות קרוואן באירופה - מה עדיף?

לטייל עם קרוואן באירופה זה פשוט כיף! הנוף המשתנה ממדינה למדינה, החופש לעבור גבולות ברכב, הדרכים הנוחות והחניונים הרבים. כל אלו הם גן עדן למי שאוהב לחיות בתנועה ולהנות מהמסע בדרכים. אבל איך כדאי לעשות את זה? האם לשכור או לקנות קרוואן באירופה? מה יהיה הכי נכון עבורכם?

במאמר הזה אנחנו ננסה לעשות סדר באפשרויות הקיימות ולספר לכם על היתרונות והחסרונות.


בלה, המוטור הום שלנו, משקיפה על חוף בקרואטיה.

במה כדאי לבחור?

אנחנו לא מצליחים לדמיין את עצמנו כרגע חיים בדירה ולא בקמפר שלנו. ועל אף שלא היה פשוט להגיע לכאן זה היה שווה כל רגע. הבחירה בסוג הקרוואן, ואם נקנה אחד או נשכור הייתה אחת הבחירות החשובות. כי הבחירה הזו תשפיע על הנוחות לאורך המסע ועל חלק נכבד מההשקעה הכספית וכמה יישאר לנו בהמשך. התלבטנו המון באיזו אופציה לבחור, הרי בסופו של דבר כולנו רוצים להשקיע את הכסף שלנו בערוץ הכי טוב. בסוף עשינו את שני הדברים. גם השכרנו קרוואן לתקופה ארוכה של 8 חודשים וגם קנינו קרוואן באירופה באחת הדרכים האפשריות למי שאינו תושב ( משפט מוזר, אנחנו יודעים, אבל תכף דברים יהיו יותר ברורים).


סוגי קרוואנים

כמה מושגי יסוד לפני ששוכרים או קונים קרוואן באירופה שכדאי להכיר. לפני שתבחרו איזה סוג קרוואן אתם מחפשים, כדאי שתבינו מהו סגנון הטיול או המסע שאתם מחפשים? האם אתם משפחה עם ילדים שרוצה לבקר גם בערים גדולות וגם בטבע? האם אתם הרפתקנים שאוהבים לחקור פינות נידחות ולחזור לנקודת בסיס? אולי את או אתה מטפסים שרוצים לעבור מקיר טיפוס לקיר טיפוס? כמספר האנשים שדיברנו וייעצנו להם כך גם מגוון הסגנונות והצרכים השונים. את כלי הרכב כדאי לבחור לפי הסגנון והצרכים שלכם.

נתחיל בסוגי הרכבים הקיימים :


מוטורהום

כלי רכב אחד שבו יש את יחידת הדיור. המוטורהום או בכינויו הנוסף קמפר-וואן, יהיו בדרך כלל מכוניות מסחריות אמינות כמו פיאט דוקטו, פורד טרנזיט ולפעמים גם מרצדס ספרינטר. על הרכב הזה, מורכבת יחידת דיור שבנויה גם כן על ידי חברות שמתמחות בבניה זו. ישנן חברות רבות כאלו, כמו:

hymer, pilote, dethleffs, weinsberg, chuson, laika

יש גדלים שונים של מוטורהום- כאלו שמתאימים ליחיד באורך של – 6 מטר לערך, וכאלו שמתאימים ל-6 אנשים ויכולים להגיע לאורך של 8-9 מטרים. עם מוטורהום בעצם נוסעים כמו צב – לא באיטיות אלא במובן של “תמיד יש בית על הגב”.

יתרונות– נוח מאוד, מתאים למשפחות, יש את כל מה שצריך לחיים נוחים בבית: מטבח, מיטות, שירותים כימים, מקלחת, מערכת חימום מרכזית, ארונות, חשמל ועוד..

חסרונות– יהיו מקומות באירופה שיהיה קשה לעבור אם יש לכם מוטורהום גדול. נגיד אם המוטורהום הוא בסביבות 7-8 מטר יהיו סיבובים שיהיה צריך להיזהר וגם פחות חניות מתאימות, גם בעיר זה לא כל כך נוח לנהוג ולמצוא חניה. אבל.. באירופה שזו יבשת הקרוואנים יש מקום לכולם. לכן לא יחסרו לכם מקומות להיכנס אליהם ולהנות.


סוגים שונים של מוטורהומים בחניון בסלובניה

וואן שהוסב למגורים

למעשה כאן אתם בוחרים רכב מסחרי רגיל. הפופולרים בינהם זה פורד טרנזיט ופיאט דוקאטו ומסבים אותו בעצמכם למגורים. יש המון אנשים ברחבי העולם שעשו זאת והשאירו אחריהם ספרי “עשה זאת בעצמך”, סרטוני יוטיוב למכביר וחלקם ישמחו לעשות זאת עבורכם בתשלום.

יתרונות – הרכב נשאר במימדיו הרגילים ונראה יותר כמו רכב רגיל מה שמקל עליכם בנהיגה בכבישים או בחניות. זה עושה את עניין המגורים ברכב מעט יותר דיסקרטים ( לוקח יותר זמן לגלות שמישהו גר בפנים) יתרון בולט נוסף הוא שאם אתם תכננתם את חלל המגורים אז לא תצטרכו לשנות ולהתאים דבר.

החסרונות– החסרון העיקרי הוא בעיקר הזמן שצריך להשקיע בהסבת הוואן למגורים. זה עניין של כמה חודשים (בין 3-4 חודשים). בזמן הזה תצטרכו מקום לחנות אותו, לעשות את כל התיקונים והבנייה ולדאוג לעצמכם למגורים.


קרוואן נגרר

כאן מדובר ביחידת דיור עצמאית שמתחברת לרכב באמצעות וו. ממש כמו נגרר או עגלה. באירופה רואים מידי פעם כאלו אבל פחות הם פחות שכיחים ממוטורהום.

יתרונות- הקרוואן הנגרר הוא פיתרון מעולה למי שאוהב לטייל בסגנון כוכב. מקום אחד לישון ולנוח בו ומשם לצאת לטיולים קצרים או ארוכים עם רכב. לא מטיילים עם הבית על הגב. אפשר לשים ברכב אוהל ושק שינה ולצאת להייקינג ולהגיע לפינות שאי אפשר עם מוטורהום.

החסרונות – הנגרר צריך לחנות לרוב באזורים מוסדרים כמו חניונים , אי אפשר לחנות נגרר בכל מקום. מה שיחייב אתכם לחפש בעיקר חניונים מוסדרים שמאפשרים חנית נגררים. נהיגה בנגרר היא יותר מורכבת וכדאי שיהיה לכם ניסיון. קחו בחשבון שתסעו בדרכים לא מוכרות.

אז יש לנו מוטורהום, קמפרוואן מוסב ונגרר עם רכב. אחרי שהחלטתם איזה רכב יתאים לחלומות שלכם נשאר לנו להחליט באיזו דרך לרכוש אותו- שכירה או קניית קרוואן באירופה.


קרוואן נגרר. יכול לשמש כמו בית קבוע קטן או להתחבר לרכב ולנוע אתכם למרחקים

לשכור קרוואן באירופה

הדרך המועדפת למי שעוד לא התנסה בסגנון הטיול הזה. יש כמה דברים חשובים שלומדים תוך כדי הטיול: תפעול ונהיגה בקרוואן, ריקון שירותים וביוב, מילוי מים, חיבור לחשמל, חיפוש חניונים ועוד. זה טיול שדורש סוג של מיומנות. כשמטיילים עם רכב שכור, תקבלו הדרכה על תפעול המערכות, הרכב שתנהגו בו חייב להיות תקין, והמחיר כולל ביטוח ושירותי דרכים. בעצם בהשכרת קרוואן קניתם טיול בראש שקט וזמן טוב להיכרות עם סגנון הליים הזה בלי אחריות.

יש כמה חברות להשכרת קרוואנים בישראל שיסגרו לכם דילים באירופה. היתרון שהשירות יהיה בעברית, ובמדינות מסוימות שיש להן הסכמי מס עם ישראל ( כמו גרמניה למשל) תוכלו לקבל גם הנחת מע”מ משמעותית אם תזמינו מחברה ישראלית.

תיירות הקרוואנים מאוד מפותחת באירופה, ובעקבות כך יש הרבה חברות שמשכירות רכבים חדשים. במקביל אליהן יש גם אתרים שמתווכים בין אנשים פרטיים שמשכירים את הקרוואן שלהם. החברות שמגשרות בין אנשים פרטיים ששוכרים ומשכירים, אחראיות על הביטוח ועל כך שאתם מקבלים רכב תקין שעבר בדיקות.

היתרון: הרכב לא שלכם, יש זמן להתנסות, בלי כאב ראש של ביטוחים ושירות דרכים.

החסרון: לא שלכם, יקר.

הטיפ שלנו– אם הרעיון של מגורים בקרוואן קורץ לכם, ההמלצה שלנו היא להשכיר קרוואן לתקופה קצרה כדי להרגיש במה מדובר. זו צורת חיים שונה ממגורים בבית וגם אחרת מקמפינג בטבע עם אוהלים. אם תרצו לחסוך עלויות שקלו הזמנת קרוואן מחוץ לעונת התיירות – אוקטובר עד אפריל.מבלים מחוץ ל"טייני", המוטורהום השכור אתו התחלנו את המסע

קניית קרוואן באירופה

אם החלטתם לקנות קרוואן באירופה יש מספר דברים חשובים שרצוי לדעת. העניין היא שכל אחד יכול לקנות רכב בכל מדינה. אבל הבעיה היא שרכב צריך להיות רשום ומבוטח במדינה כלשהיא. וכדי לרשום רכב ברוב המדינות צריך שתהיה כתובת קבועה.


מושגי בסיס וענייני כתובת

תושבות במדינה- זה אומר שיש לכם כתובת קבועה באותה מדינה ושאתם משלמים מיסים.

אזרחות במדינה- יכולות להיות לכם כמה אזרחויות או אפשר לומר שייכויות. אזרחות מתבטאת באמצעות דרכון. נניח ויש לכם שני דרכונים- דרכון ישראלי ודרכון פולני. זה אומר שיש לכם אזרחות פולנית ואזרחות ישראלית. כדי להשיג אזרחות במדינה אחרת פונים לחברות שמתמחות בתהליך. בדרך כלל, כדי להשיג אזרחות זרה כדאי שיהיו לכם מקורות משפחתים ( כמו סבא סבתא שנולדו באותה מדינה, יוצאי ספרד וכדומה). אופציה נוספת לאזרחות היא השקעה בעסק או נכס באותה המדינה.

אזרחות במדינה אירופאית לא תעזור לכם לקנות קרוואן באירופה, אבל היא כן תשפיע על היכולת שלכם לשהות בה ללא הגבלה. בתכלס, כדי לקנות רכב צריך תושבות. כי אפשר לרשום ולבטח את הרכב על שמכם רק אם יש לכם כתובת קבועה.


אם אין לי כתובת או תושבות מה אפשר לעשות?


רישום הקרוואן על שם מישהו אחר

פתרון שרבים משתמשים בו הוא רישום הרכב וביטוחו על שם של מישהו אחר. אם יש לכם בן משפחה או חברים באחת מהמדינות הארופאיות, אפשר לקנות קרוואן ולרשום אותו על שמם. מומלץ לעשות בינכם חוזה שאתם אחראים על כל התשלומים.

במקרה כזה תהליך קניית הקרוואן הוא פשוט יחסית. מחפשים אצל דילרים או באחד מאתרי הרכבים של יד שניה. קונים את הרכב, ורושמים על שם החברים/קרובי משפחה.


רישום הקרוואן על שמכם

כאן יש כמה אופציות. באירופה יש מספר חברות מצומצם שהבינו את פוטנציאל השוק במכירת קרוואנים למי שאינם תושבי אירופה. יש המון אוסטרלים, אמריקאים ועכשיו גם ישראלים שרוצים לרכוש את הקרוואן שלהם באירופה אבל אין להם כתובת. החברות האלו מצאו פתרונות חוקיים לרישום הרכב על שמכם או על שמן.

להשתמש בחברה כזו, זה לא כמו לקנות רכב בארץ או לקנות רכב על שם מישהו אחר. זה תהליך יותר מורכב שבנוי ממספר שלבים ושונה מחברה לחברה. במאמר הזה אספר לכם מה בגדול הם הפתרונות שלהם למי שאינם תושבים.


buyback scheme

למעשה החברה קונה עבורכם את הרכב, רושמת ומבטחת אותו על שמה. לאחר שנה, תוכלו למכור לה בחזרה את הרכב ולקבל חלק מהכסף בחזרה ( פחות מחמישים אחוז משוויו) או להמשיך לשלם להם כל שנה על חידוש הרישום.


פתיחת חברה

יש מדינות בהן כל אדם יכול לפתוח חברה ולרשום על שם החברה שלו נכס. לרוב, זו דרך שמאפשרת לזרים לרכוש דירות. אבל אותו עיקרון עובד גם עם רכב. אותן חברות יעזרו לכם באמצעות עורכי דין לפתוח חברה שעל שמה תוכלו לרשום את הרכב.


רישום באנדורה

אנדורה היא מדינה קטנטנה באירופה, השוכנת בהרי הפירנאים בגבול צרפת – ספרד. אנדורה אינה חלק מהאיחוד האירופאי, אך יש לה הסכמי מעבר וסחר עם האיחוד. מדינת אנדורה מאפשרת למי שאינו תושב אירופאי לרשום רכב כ”רכב תייר” (לוחית רישוי זמנית)– זה נקרא אצלם mt plates. הרישום הוא לשנה, וצריך לחדש כל שנה.


הפתרונות לקניית קרוואן כלא תושב אירופאי, הם מועטים ולכל חברה שמספקת את השירות יש חוקים ותהליכים שונים. הבחירה באיזו דרך כדאי לקנות קרוואן באירופה, קשורה לצרכים שלכם וגם לכמה כסף יש לכם להשקיע. בשירותי הייעוץ שלנו לקניית קרוואן, נוכל לעזור לכם לבחור את האופציה המתאימה. ולתת לכם את כל המידע הבירוקרטי, העלויות ועניינים טכניים הכרוכים בכך.


יתרונות וחסרונות בקניית קרוואן באירופה

נתחיל ביתרונות – קודם כל זה הרכב והבית שלכם. אין צורך להסתמך על תחבורה ציבורית, דירות אייר בי אן בי או השכרת מלונות. אתם חופשיים להיות בכל מקום שתרצו כל עוד זה אפשרי מבחינת החוק. אפשר להתאים את מרחב המגורים לכל הצרכים והעדפות שלכם ולא לדאוג מכל שריטה קטנה שעשיתם.

החסרונות: קניית רכב באירופה, כלא תושבים היא תהליך מורכב וארוך יותר מקנייה רגילה. קחו בחשבון לפחות חודשיים-שלושה רק לעניין הניירת והבירוקרטיות. ברוב החברות שנותנות מענה לעניין הזה אתם בוחרים את הרכב מהסטוק שלהן. ברוב המקרים, אין לכם את האופציה לבדוק או לראות את הרכב עד שלא שילמתם על פתיחת החברה ומקדמה על הרכב. זה סכום לא מבוטל שתוציאו לפני שבכלל ראיתם את הקרוואן שלכם ( זה לקנות בית ורכב על עיוור). ומכיוון שיש בדרך הרבה אנשי שירות המחיר של הרכב לפעמים יהיה גבוה יותר מהשווי שלו.

עוד כמה דברים שיכולים להשפיע על ההחלטה

בתחילת המאמר דיברנו על סגנון הטיול שלכם שישפיע על קניית סוג הרכב. בנוסף אפשר להכניס עוד כמה מדדים שיכולים להשפיע על הבחירה בין השכרה או קניית קרוואן באירופה.

זמן השהיה שלכם באירופה

אם אין לכם אזרחות אירופאית, תוכלו לשהות בשנגן רק עד שלושה חודשים. אם תרצו להבין עוד כיצד ניתן לשהות באירופה לזמן ארוך- הכנסו לפוסט הזה

תכנון הוצאות כספיות ועלות הטיול בקרוואן באירופה –

מאז הקורונה, יש הרבה אנשים שרוצים לטייל ולחיות באופן הזה, אבל עדיין אין מספיק תשתיות או קרוואנים לכולם. אז יש הרבה ביקוש ולכן מחירי ההשכרה והקנייה עלו. בנוסף מחירי הדלק קפצו בגלל המלחמה באוקראינה ומחירי המזון גם כן השתנו בחלק ממדינות אירופה.

זה נהיה קשה להחליט כמה ואיפה להשקיע בהתחלה. כאן נוכל לעזור לכם לתכנן את ההוצאות שלכם בין אם החלטתם לשכור או לקנות קרוואן באירופה. ביחד נחשב את העליות של הקנייה וכל ההוצאות הנלוות עבורכם. לשם כך, קבעו איתנו פגישת ייעוץ לקניית קרוואן באירופה. לאחר הפגישה תקבלו חוברת מידע עם כל מה שצריך לדעת לגבי קנייה ומחיה בקרוואן .


נשמח לעזור!

רון ומעיין.2 Comments


שרי חפץ
שרי חפץ
Nov 19, 2023

הי,

אנחנו חושבים על קניית קראוון באנדורה

אם יש לכם מידע מקיף ומעמיק על התהליך והמשמעויות

נשמח לקיים איתכם שיחת ייעוץ.

תודה שרי

Like

שרי חפץ
שרי חפץ
Nov 19, 2023

הי

זאת שוב שרי

לא כתבתי מייל

sariheffetz@gmail.com

Like
bottom of page